I 80 år har Sture predikat om kärleken

Vid fastlagssöndagens gudstjänst den 19 februari fick åhörarna ta del av en samtalspredikan mellan Sture Claar och David Arwe.

Dagen till ära fyllde Sture 94 år och hade önskat att tillsammans med David få samtala om 1 Korinthierbrevet 13, den text som i folkmun har blivit känd som ”Kärlekens lov”.


– Jag har predikat om olika ämnen genom åren men det vanligaste har varit om 1 Kor 13 där det talas om kärleken. Bibeln skiljer på den ytliga kärleken, eros och Guds kärlek, agape, säger Sture till tidningen Dagen (24/2).


Sture och Lenas dotter Maria Schönning fanns på plats i Edsbyn och kunde under kyrkkaffet berätta, att kärleken varit något av ett signum genom pappa Stures 80-åriga predikogärning. Vi tackar hela familjen för tårtkalaset som gjorde fastlagssöndagen till en sådan fest!